Letni Obóz Warsztatowy, odc. 4: Nagrywanie u stóp Matki

Długo wyczekiwany moment w końcu nadszedł, po niezliczonych godzinach przygotowań rozpoczęło się nagrywanie 10. albumu zespołu Pokój i Dobro!

Samo studio niewątpliwie wybrała nam Niepokalana, której powierzyliśmy nasz zespół i tą płytę już w zeszłym roku. Nie dość, że znajduje się ono w duchowej stolicy Polski, skąd Ona króluje, to na dodatek jest to pierwsze w Polsce, należące do Kościoła, profesjonalne studio nagrań, gdzie powstało wiele kultowych płyt takich zespołów, jak choćby Arki Noego czy Rodziny Pospieszalskich.

Do studia, które należy do Księży Paulistów (Towarzystwo św. Pawła) z Częstochowy dotarliśmy w poniedziałkowe przedpołudnie. Ten dzień minął nam na podłączaniu sprzętu, montowaniu wszelkiego rodzaju mikrofonów i ustawianiu komputera i specjalnego programu, czyli na tzw. setup’ie. Pod wieczór udało nam się także próbnie zarejestrować kilka take’ów, czyli nagrania wszystkich ścieżek danego utworu w jednym momencie.

Kolejne dni miały podobny schemat. Dzień rozpoczynaliśmy wspólną Jutrznią i Mszą świętą. Nagrywanie w studiu zaczynało się o godzinie 10 i trwało nieustannie przez 8 pod czujnym okiem naszego realizatora – Michała Trąbskiego (na co dzień m.in. basisty Zakopower) oraz Łukasza i Nikodema Pospieszalskich.

Przy każdym utworze najpierw jako bazę rejestrowana była sekcja rytmiczna, czyli perkusja i gitara basowa. W dalszej kolejności nagrywane były gitary: akustyczne i elektryczna oraz klawisze. Każdy z braci w słuchawkach dostawał pilot (wstępnie nagrane ścieżki, zazwyczaj sam wokal) oraz click, czyli metronom, dla trzymania stałego tempa.

W trakcie nagrań mieliśmy okazję doświadczyć jak pracochłonnym i skomplikowanym procesem jest nagrywanie płyty oraz jak wiele znaczą spędzone wcześniej długie godziny na próbach i przygotowaniach. W czwartek natomiast, który miał być ostatnim dniem w studiu, przekonaliśmy się, że nie tylko w rozgrywkach piłkarskich niezbędna bywa dogrywka… 😉

One Reply to “Letni Obóz Warsztatowy, odc. 4: Nagrywanie u stóp Matki”

Comments are closed.