W królewskim mieście

Okres Bożego Narodzenia zakończyliśmy kolędowaniem w naszym franciszkańskim kościele w Radziejowie.

Kościół ten jest również sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy (WWW). Miło było nam rozpocząć koncertowanie od wizyty właśnie w tym mieście. Prawa miejskie otrzymało już w 1298 od Władysława Łokietka. Ten sam król ufundował także nasz pierwotny klasztor i kościół w podziękowaniu za wygraną bitwę pod Płowcami (1331). Radziejów był także miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Radość z grania tam nie wynika może z historii, a bardziej z klimatu, który tworzy tamtejsza wspólnota zarówno klasztorna, jak i parafialna.

Całą niedzielę śpiewem kolęd ubogacaliśmy liturgię mszy świętych. Po każdej z nich zagraliśmy także kilka kolęd (a także piosenki z naszej najnowszej płyty) dołączając sekcję rytmiczną (perkusja i gitara basowa), której unikamy podczas Mszy. Parafianie chętnie włączali się w śpiew znanych kolęd w naszych, często bardziej skocznych, aranżacjach.

Wyjazd ten miał dla nas szczególny charakter także dlatego, że był to jeden z dwóch ostatnich występów o. dk. Jakuba Kamińskiego w składzie naszego zespołu. Od drugiego semestru kończy on bowiem naukę w seminarium i udaje się na praktykę diakońską.

Nasz seminaryjny bus kolejny raz wyruszy w drogę już za niecały miesiąc. 9 lutego odwiedzimy  po raz pierwszy nasz franciszkański klasztor w Inowrocławiu i parafię pw. Świętego Krzyża!

Fragmenty naszego grania na kanale YT parafii: